Süleyman Orakçıoğlu

Yönetim Kurulu Başkanı/Kurucu @ Orka Holding & D'S Damat

Atatürk Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunudur. 1986 yılında ORKA Tekstil San. ve Turizm Ticaret A.Ş.’yi kuran Orakçıoğlu, ORKA Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Damat Tween ve D’S markalarının kurucusudur.

 

Ernst & Young tarafından düzenlenen ve 2004 yılında Türkiye’nin de ilk kez dahil olduğu “World Entrepreneur Of The Year” (Dünya Yılın Girişimcisi) yarışmasının Türkiye birinciliğini Süleyman Orakçıoğlu kazandıktan sonra ülkemizi Monaco’da temsil etmiştir ve Dünya Girişimcilik Akademisi’ne giren ilk Türk unvanına sahip olmuştur. Ayrıca Süleyman Orakçıoğlu, Ekonomist Dergisi tarafından “2002 Yılının Girişimcisi” ödülüne layık görülmüştür.

 

Ülkemizde birçok üniversitede seminerlere ve panellere katılan Süleyman Orakçıoğlu 2001-2002 yılları arasında Kültür Üniversitesinde moda marka yönetimi dersi vermiştir. Ayrıca 2007 yılında başlayarak Mimar Sinan Üniversitesi ve Işık Üniversitesi Tekstil Tasarım bölümünde öğretim görevlisi olarak ders vermeye devam etmektedir.

 

Tekstil ve hazır giyim sektöründe konsept mağazacılığın kriterlerinin belirlenmesi, uygulanması ve dünya pazarındaki lokal davranış eğilimleri özel ihtisas alanına girmektedir. Orakçıoğlu, uzmanlık alanına giren bu konularla ilgili pek çok panelde uluslararası konuşmacı olarak yer almakla birlikte Türk tasarımcılarının ve Türk markalarının dünya pazarlarında gerçekleştirdiği tanıtım ve organizasyon faaliyetlerinin gerçekleşmesinde de önemli rol almıştır.

 

Aktif Görev Yaptığı Kurum Ve Kuruluşlar:

  • Türkiye İhracatçılar Meclisi – Yönetim Kurulu Bşk. Vekili (TİM) (2001- 2008)
  • İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri – Başkanlar Kurulu Başkanı (iHKİB) (2003-2008)
  • Birleşmiş Markalar Derneği – Kurucu Başkanı (BMD)
  • İstanbul Fashion Week – Danışma Kurulu Başkanlığı (2010-2011)
  • TOBB Sanayi Konseyi – Konsey Üyesi
  • İstanbul Sanayi Odası Meclis Üyesi ve Meslek Komitesi Başkanı (İSO) (07.04.2018 tarihinde yeniden seçildi)