Selim Şiper

CEO @ Petrol Ofisi

İstanbul Alman Lisesi’nin ardından, Almanya – Karlsruhe Üniversitesi’nde Kimya Mühendisliği dalında lisans ve lisansüstü eğitimlerini tamamlayan Selim Şiper, daha sonra IMD (Lausanne – İsviçre) ve Northwestern University Kellogg Business School’da (Chicago – ABD) ‘Yönetim’ dalında lisansüstü programlarını tamamladı.

Kariyerine 1984 yılında Unilever’de vardiya mühendisi olarak başlayan Selim Şiper, Unilever’de Marketing Direktörü, Satış Direktörü, Satış ve Marketing Direktörü olarak görev aldı ve Unilever Türkiye’nin Yönetim Kurulu üyeliğinde bulundu.

Unisel Genel Müdürü ve Unilever Yönetim Kurulu Üyesi iken; 1999’da geçtiği Türkiye enerji sektörünün köklü kuruluşu İpragaz’da CEO’luk ve SHV Energy Yönetim Kurulu Üyeliği ile Asya, Doğa Avrupa Bölge Başkanlığı görevlerini de üstlendi. İpragaz CEO’luğu sırasında şirketin organik ve inorganik büyümesine yön veren Şiper, şirketin akaryakıt dağıtım ile elektrik toptan satış sektörlerine girmesine öncülük etti.

Selim Şiper, Ekim 2017’de Türkiye’nin akaryakıt ile madeni yağlar ve kimyasallar pazarları lideri Petrol Ofisi’nin CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi oldu ve halen bu görevleri yürütmektedir.

Türkiye enerji sektörünün en köklü ve etkili STK’larından TLPGD – Türkiye LPG Derneği’nin 15 yıl boyunca Başkanlığı’nı yürüten Selim Şiper, Petrol Ofisi CEO’luğunu üstlenmesi ile birlikte bu görevinden ayrılarak, 2018 Nisan ayında gerçekleştirilen dernek Olağan Genel Kurulu ile birlikte PETDER – Petrol Sanayi Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı üstlendi.

Selim Şiper, aynı zamanda Cabo Verde İstanbul Fahri Konsolosluğu görevini de yürütmektedir.