Agah Uğur

Eski CEO Yeni Start-Up Yatırımcısı @ Borusan Holding

 

Agah Ugur, 1957 yılında İstanbul’da doğdu.

 

İngiliz Erkek Lisesi ve Birmingham Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nden mezun olmuş, ayrıca İngiltere’de “Institute of Chartered Accountants” sınavlarını geçerek Chartered Accountant unvanını almıştır.

 

Uluslararası denetim ve danışmanlık firması Touche Ross’un (şimdiki adıyla Deloitte) Birmingham, Londra ve Jersey ofislerinde,  Türkiye’de ise Arthur Andersen ve Emlak Bankası’nda çalıştıktan sonra 1989 yılında Borusan Holding’de CFO olarak göreve başlamıştır.

 

1995 yılında Borusan Holding Genel Müdürlüğü görevini üstlenmiş 2001 – 2018 yılları arasında Borusan Grubu’nun CEO’luk görevini yürütmüştür ve halen Borusan Holding Başkan Danışmanı ve Yönetim Kurulu Üyesidir.

 

Geçmişten bugüne kadar Tusiad, Doğal Hayatı Koruma Vakfı, Kalder, Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği, Türkiye Bilişim Vakfı, Özel Sektör Gönüllüler Derneği, DEİK Türk Alman İş Konseyi gibi birçok sivil toplum ve meslek kuruluşunun yönetim kurulunda yer almıştır.

 

Halen Tusiad Yüksek İstişare Konseyi Başkanlık Divanı üyesi, Doğan Holding AŞ Yönetim Kurulu üyesi, DEİK Türk Amerikan İş Konseyi Yürütme Kurulu üyesi, Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesi ve Columbia University Istanbul Global Center Danışma Kurulu üyesidir.

 

Agah Ugur aynı zamanda teknoloji girişimleri yatırımcısıdır.

 

Evli ve iki kız çocuk babasıdır.

 

Özellikle videoart olmak üzere yeni medya sanatına yoğun ilgi göstermektedir.